ФІНАНСОВА КООПЕРАЦІЯ В СИСТЕМІ РОЗВИТКУ І ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ

Post Reply
admin
Администратор
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2019, 12:51

ФІНАНСОВА КООПЕРАЦІЯ В СИСТЕМІ РОЗВИТКУ І ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ

Post by admin » 21 Nov 2019, 08:02

А.І. Литвинов, професор
ХНТУСГ ім. Петра Василенка
О.М. Литвинова, доцент
ХНАУ ім. В.В. Докучаєва


ФІНАНСОВА КООПЕРАЦІЯ В СИСТЕМІ РОЗВИТКУ І ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ

Характерною рисою розвитку аграрного сектору в Україні в останні роки є створення потужних агроформувань із обсягом земельних угідь в користуванні 100 тис. га та більше. В цей же час порівняно невеликі за розміром сільськогосподарські підприємства потрапляють у важку конкуренцію із ними, як в частині залучення ресурсів до виробничого циклу, так і у сфері реалізації виробленої продукції. Стратегічною перевагою потужних агрохолдингів є їх більш широкі можливості щодо залучення фінансових ресурсів як на поточні потреби, так і на цілі розвитку даних підприємств. Крупні масштаби виробництва та участь у фінансово-промислових групах дозволяють агрохолдингам успішно реалізовувати заходи з виробничої та фінансової диверсифікації, знижуючи у такий спосіб ризики, притаманні сільськогосподарському виробництву.
При цьому, надто високий рівень концентрації виробничих ресурсів в крупних агрохолдингах перетворюється на системну економічну проблему. Зокрема, це сприяє монополізації аграрного сектору, викликає низку соціальних проблем на селі.
Тому є необхідними заходи, спрямовані на підвищення конкурентоспроможності порівняно невеликих місцевих сільськогосподарських підприємств, які традиційно забезпечують робочі місця і доходи сільському населенню, є базисом соціально-економічного розвитку на селі. Основу таких заходів має становити забезпечення потреб розвитку та підвищення конкуренто¬спроможності підприємств аграрного сектору необхідними фінансовими ресурсами на основі фінансово кооперації.
Питання розвитку кооперації в аграрному секторі України дістають значну увагу дослідників. Серед них слід зазначити на праці О.I. Гуторова [1], Л.I. Калачевської [2], С.I. Павлюк [3], О.П. Славкової [2], А.М. Соколової [1], I.I. Червена [3] та інших. Разом із тим, питання аграрної кооперації у фінансовій сфері не отримують достатнього висвітлення. При цьому світовий досвід свідчить про те, що фінансова сфера може стати основою розвитку в аграрному секторі. Таким прикладом, зокрема, є історія створення і розвитку компанії Raіffeіsen Bank Internatіonal AG, який початково заснований як невеликий кооперативний фермерський банк [4].
На основі раніше проведених досліджень [5] можемо обґрунтовано стверджувати, що фактором, який стримує розвиток кредитування підприємств аграрного сектору є не заборона на купівлю - продаж землі сільськогосподарського призначення, а низька економічна ефективність господарської діяльності підприємств - потенційних позичальників. Невеликі та середні масштаби діяльності обмежують таким підприємствам можливості щодо диверсифікації негативно впливають на конкурентоспроможність та підвищують підприємницькі ризики.
Разом із тим, дані щодо розподілу банківських депозитів між секторами економіки свідчать про наявність у певної частини сільськогосподарських підприємств тимчасово вільних коштів, які можуть стати реальною фінансовою основою для формування і розвитку ефективних механізмів міжгосподарської фінансової кооперації. При цьому, за рахунок охоплення коопераційною діяльністю підприємств аграрного сектору різної виробничої спрямованості, для учасників кооперативного об’єднання з’являється реальна можливість диверсифікації своїх фінансових ресурсів в територіальному та галузевому розрізах. В учасників з тимчасово вільними коштами з’являється можливість їх розміщення на більш вигідних у порівнянні із банківськими депозитами умовах а для тих, хто потребує фінансування - відкривається доступ до дешевших, у порівнянні із банківським кредитом ресурсах.
Партнерський характер кооперативних об’єднань, тісні взаємовідносини їх учасників дозволяють спростити доступ до тимчасово вільних коштів, зменшити вимоги до забезпечення тимчасово наданих коштів.
Але існують і певні проблеми. Це, зокрема, відсутність чіткого законодавчого регулювання питань фінансової кооперації в аграрному секторі. З одного боку це надає підприємствам аграрного сектору широкі можливості вибору форми організації своєї кооперативної діяльності. З іншого - не дозволяє повною мірою запобігти зловживанням державних органів та їх посадовців і необґрунтованому застосуванню ними до підприємств та їх керівників економічних санкцій, що підвищує ризики та може вкрай негативно впливати на економічну ефективність фінансової кооперації.
Іншим проблемним моментом є обмеженість наявних фінансових ресурсів тимчасово вільними коштами учасників кооперативного об’єднання та певні перешкоди для їх зовнішнього залучення в разі, коли таке об’єднання функціонує на неформальній основі. Також слід зазначити на необхідність ретельного опрацювання механізмів юридичного оформлення відносин з надання в тимчасове користування фінансових ресурсів, їх обліку та забезпечення повернення.
Практична цінність запропонованих фінансових об'єднань підприємств аграрного сектору полягає у підвищенні конкурентоспроможності підприємств за рахунок більш ефективного використання ними наявних фінансових ресурсів, при цьому підвищення ефективності забезпечуються як для учасників, що мають тимчасово вільні кошти, так і для тих, хто має потребу в фінансуванні. Додатковим позитивним ефектом при цьому є активізація розвитку невеликих і середніх підприємств, формування на селі позитивних соціально-економічних тенденцій. Розробка практичних рекомендацій за даним напрямком є завданням подальших досліджень.

Список використаних джерел

1. Гуторов О. I., Соколова А. М. Сільськогосподарська обслуговуюча кооперація України: стан та перспективи розвитку // Вісник Харківського національного університету ім. В.В. Докучаєва. Сер.: Економічні науки. — 2014. — № 3. — С. 21–29.
2. Славкова О. П., Калачевська Л. I. Сільськогосподарська кооперація як механізм стимулювання інноваційного розвитку аграрного сектору україни // Агросвіт. — 2017. — № 15-16. — С. 17–20.
3. Червен I. I., Павлюк С. I. Важливі і проблемні аспекти розвитку сільськогосподарської кооперації в Україні // Вісник аграрної науки Причорномор’я. — 2018. — № 4. — С. 4–10.
4. Hіstory of Raіffeіsen bankіng group. –– 2017. –– March. –– Access mode: http://www.raіffeіsen.ru/en/about/hіstory/.
5. Литвинов А. I. Фінансова кооперація як шлях розв’язання проблеми забезпечення діяльності сільськогосподарських підприємств фінансовими ресурсами // Економіка. Фінанси. Право. — 2017. — № 4/2. — С. 39–43.

Post Reply

Return to “8.Дослідження соціально-економічних проблем модернізації і розвитку кооперації”