СТРАТЕГІЯ – ОСНОВА СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ОБ’ЄДНАНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

Post Reply
admin
Администратор
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2019, 12:51

СТРАТЕГІЯ – ОСНОВА СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ОБ’ЄДНАНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

Post by admin » 21 Nov 2019, 07:57

О. М. Сумець,, д.е.н., професор кафедри менеджменту і адміністрування
І. С. Дмитренко, здобувач вищої освіти 2 курсу за освітньо-професійною програмою «Адміністративний менеджмент»
Національного фармацевтичного університету


СТРАТЕГІЯ – ОСНОВА СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ОБ’ЄДНАНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ


Реформа децентралізації є одним із дієвих шляхів покращення економічного становища країни. В Україні вона розпочалася в 2014 р. У результаті її реалізації було створено близько 900 об’єднаних територіальних громад (ОТГ), які за площею займають 38 % території нашої держави [3]. Процес децентралізації зумовив передачу управлінських функцій, фінансових ресурсів та владних повноважень від центральної влади до нижчої ланки управління – місцевих органів самоврядування ОТГ. Також разом з фінансами та новими повноваженнями органи місцевого самоврядування (ОМС) отримали й відповідальність за створення й підтримання комфортного та безпечного середовища проживання, надання рівного доступу до якісних послуг для всіх мешканців громади. Вирішити ці та інші завдання можливо лише за допомогою розумного стратегічного планування тобто розробки ефективної стратегії під якою розуміють основні шляхи, методи й механізми втілення в життя певної ідеї чи теорії. Отже, стратегія розвитку територіальної громади – це чітко визначена мета й цілі розвитку, а також необхідні засоби для їхнього досягнення.
Своєю чергою, стратегічне планування – це процес розробки стратегічного плану шляхом формулювання цілей і критеріїв управління, аналізу проблем і середовища, визначення стратегічних ідей і конкурентних переваг, вибору сценаріїв і базових стратегій розвитку, прогнозування соціально-економічного розвитку територіальної громади.
Процес стратегічного планування в ОТГ регулюється наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.03.2016 № 75 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо формування і реалізації прогнозних та програмних документів соціально-економічного розвитку об’єднаної територіальної громади».
У процесі розробки стратегії розвитку громади можна використовувати такі методи: метод патерналізму, експертний метод, експертно-консультативний, адміністративно-консультативний та метод «співучасті» [2]. Найефективнішим вважається сьогодні метод «співучасті», що базується на довготривалому партнерстві групи професіоналів (формується з лідерів місцевих громад, бізнесу та влади) та місцевих жителів, які за консультаційної підтримки незалежних експертів працюють над розробкою стратегії.
У процесі стратегічного планування виділяють чотири етапи, які незалежно від вибраного методу розробки мають чітку послідовність (рис. 1) [1; 2,; 4].
Image
Рис. 1. Етапи розробки стратегічного плану

У сучасному розумінні стратегія повинна:
- містити ясні цілі, досягнення яких є вирішальним для загального результату місцевого розвитку;
- підтримувати громадську ініціативу;
- концентрувати головні зусилля в потрібний час у потрібному місці;
- передбачати таку гнучкість поведінки, щоб використовувати мінімум ресурсів для досягнення максимального результату;
- визначати скоординоване керівництво;
- окреслювати коректний порядок дій;
- забезпечувати гарантовані ресурси [2].
З огляду на вище зазначене можна констатувати, що поняття стратегії місцевого розвитку є достатньо багатогранним і стратегічне планування найбільш повно відображає цю властивість. Отже, використання стратегічного планування – це необхідна умова забезпечення того, щоб діяльність з місцевого розвитку у громадах була поступальною, сталою, опиралася на раціональне використання ресурсів і була максимально продуктивною.

Список використаних джерел
1. Методологія стратегічного планування розвитку об’єднаних територіальних громад в Україні [Електронний ресурс] // Підтримка політики регіонального розвитку в Україні. – Режим доступу: https://surdp.eu/uploads/files/SP_OTG_M ... ogy_UA.pdf (дата звернення: 02.10.2019). – Назва з екрана.
2. Планування розвитку територіальних громад: навч. посібник для посадових осіб місцевого самоврядування / Г. Васильченко, І. Парасюк, Н. Єременко / Асоціація міст України – К., ТОВ «ПІДПРИЄМСТВО «ВІ ЕН ЕЙ», 2015. – 256 с.
3. Реформа децентралізації [Електронний ресурс] // Урядовий портал. – Режим доступу: https://www.kmu.gov.ua/ua/diyalnist/ref ... ralizaciyi (дата звернення: 01.10.2019). – Назва з екрана.
4. Стратегічне планування розвитку об’єднаної територіальної громади : навч. посібник / [О. В. Берданова, В. М. Вакуленко, І. В. Валентюк, А. Ф. Ткачук] – К., 2017. – 121 с.

Post Reply

Return to “7.Економічні та соціальні проблеми розвитку громад, територій та суб’єктів господарювання”